2 kwietnia 2013

Kochani,

Dziś zwracamy się do Was z apelem.

 

Nasz siedmioletni syn Franio urodził się z wadą rozwojową w postaci rozszczepu kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Konsekwencją tej wady jest m.in. niedowład nóg.

 

W wyniku porażenia niektórych nerwów część mięśni i ścięgien pracuje w znikomym stopniu, część nie pracuje w ogóle. Franio potrafi chodzić z pomocą balkonika lub o kulach. Większość czasu spędza jednak na wózku, ponieważ osłabione mięśnie i ścięgna nie są w stanie utrzymać stóp, kolan i bioder w prawidłowym ułożeniu, co może prowadzić do powstawania trwałych deformacji.

 

Aby Franio mógł więcej chodzić, konieczne jest zaopatrzenie ortopedyczne (ortezy), dzięki któremu stopy i kolana będą ustawione w prawidłowej pozycji. Niestety efekt działania większości ortez wykonywanych w Polsce można by porównać do efektu, jaki daje założenie na nogę gipsu. Uzyskujemy korekcję deformacji, ale równocześnie „wyłączamy” kolejne mięśnie, które nie dość, że słabe, to przestają w ogóle pracować.

 

Szukając różnych rozwiązań, dowiedzieliśmy się o tzw. ortezach modułowych, których twórcą jest dr Johannes Correll z Monachium. Jest to światowej sławy specjalista – neuroortopeda, zajmujący się przede wszystkim dziećmi z rozszczepem kręgosłupa. Ortezy, które projektuje wraz ze swoim zespołem, posiadają specjalne amortyzatory, wymuszające pracę mięśni. Dzięki temu nie tylko korygują one deformacje, ale także powodują wzmacnianie poszczególnych mięśni nóg.

 

26 czerwca, w Monachium Franio ma zarezerwowany termin wizyty u dr Corrella. Bardzo chcemy pojechać tam, zrobić potrzebne badania i odpowiednie ortezy. Niestety koszty wizyty, badań, a przede wszystkim ortez znacznie przekraczają nasze możliwości finansowe. Koszt wizyty lekarskiej z badaniami to ok. 500 €, ortezy wraz z obuwiem to ponad 10 000 €. W sumie daje to koszt ok. 43 000 zł. Dokumenty potwierdzające koszty można zobaczyć tutaj.

Do tego dochodzą jeszcze koszty pobytu, przejazdu itd. Dlatego zwracamy się do Państwa z serdeczną prośbą o pomoc.

 

Franio posiada subkonto w Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, na którym gromadzimy środki z 1% podatku oraz z darowizn. Wykorzystujemy je na codzienną rehabilitację oraz turnusy rehabilitacyjne. W chwili obecnej ok. 15 000 zł z tych środków możemy przeznaczyć na wyjazd do Niemiec. Tak więc brakuje nam ok. 30 000 zł. Jeśli mogą Państwo nas wesprzeć to bardzo prosimy o wpłatę darowizny dla Frania. Liczy się dla nas naprawdę każda, najdrobniejsza nawet kwota i za wszystkie z całego serca dziękujemy.

 

Urszula i Michał Potaczek

 

 

Wpłaty prosimy kierować na konto:

 

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”

Bank BPH S.A.
15 1060 0076 0000 3310 0018 2615

Tytułem:

6754 – Potaczek Franciszek – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

 

Dla przelewów zagranicznych

kod SWIFT (BIC): BPHKPLPK